Přeskočit na hlavní obsah

Dokonalá symbióza - architektura

Architekti – jejich díla se navždy propisují do obrazu měst a krajiny a stávají se tak nedílnou součástí našeho prostředí. Prostřednictvím svých vizí posouvají hranice technologických možností, spojují i rozdělují…

Mezi nejvýraznější osobnosti současné české tvorby se řadí architekti z brněnského ateliéru KAREŠ ARCH. Vzdušná se sněhobílými fasádami, moderní architektura s odkazem na funkcionalistické principy, nejnovější technologie a soulad s přírodou – tak bychom mohli charakterizovat jejich tvorbu.

První zkušenosti s moderní architekturou, konkrétně s funkcionalismem, získali zakladatelé atelieru u ikony architektury poválečné doby pana profesora Ivana Rullera - v roce 2018 zesnulého nejvýznamnějšího brněnského architekta oceněného státním vyznamenáním, žáka Arnošta Wiesnera a asistenta Bohuslava Fuchse.

Od počáteční tvorby, kterou lze charakterizovat jako červené období, se postupně architekti profilují do zjednodušených forem a současně upouští od barevných řešení. Charakteristickými se pro ně stávají sněhobílé omítky a betonové moniéry. Jejich odvážná řešení převislých konzol bez sloupů a podpor na absolutní hranici soudobých technologických možností se pro ně stávají typickými. Nejedná se však o prvoplánově okázalé stavby, domy působí při pohledu z ulice spíše skromným dojmem. Genius loci se odehrává až při vstupu do samotného prostoru domu a samozřejmě také v zahradě, se kterou dokonale souzní.

Pro prvotní návrhy je podstatné poznat zblízka nejen klienty, jejich zvyky, styl života a způsob jakým tráví volné chvíle, ale také místo samotné. Zásadní je navnímat daný pozemek a umístit dům vhodně z pohledu orientace světových stran, tvaru parcely a také vzhledem k příjezdové komunikaci. Architekti přistupují k celému procesu komplexně – od dispozičních návrhů a prvotní studie, přes legalizaci až po realizaci včetně koordinace při řešení návrhů zahrady.

Know-how architektů

Zajištění legislativy

Stavební realizace

Autorský dozor

Navazující profese

Kompletní dodávka

Důraz na technologie

Vše, co vypadá jednoduše a lehce, bývá ve skutečnosti mimořádně obtížné, stejně tak napohled jednoduché „čisté“ tvary skrývají promyšlená a často technicky velmi náročná řešení.

Nejmodernější technologie umožňují architektům dosáhnout maximálního propojení interiéru s exteriérem. Jedná se především o kompaktní bezrámové panoramatické zasklení fasád z velkoformátových tabulí, strukturální zasklení rohů, či skládací posuvné systémy, které umožní kompletní propojení vnitřních prostor domu se zahradou.

Možností jsou také celoskleněné stěny zasouvané do podlahy či otevření křídel přímo do pouzder ve stěnách – sklo jev těchto případech zcela schované. Tato velkorysá řešení umožňují klientům prožívat další rozměr – dokonalý soulad s přírodou.

V kontextu současných trendů se již standardně jedná o nízkoenergetické stavby na principu domů ostrovního typu – šetrné k životnímu prostředí a v rovnováze s krajinou, kterou jsou obklopeny.

Navrhované stavby bývají vytápěny tepelným čerpadlem země–voda s geotermálními vrty, přes které se v zimě dům vyhřívá a v létě zase reverzním chodem chladí. S ohledem na architekty s oblibou používané velkoformátové prosklené plochy je nutné řešit chlazení v letních měsících. Ve spojení s tepelným čerpadlem ateliér nejčastěji využívá stropní chlazení, které pracuje na principu pohlcování tepla z místnosti kdy nositelem chladu je voda. V zimním období je pak možné stropem dohřívat jednotlivé obytné místnosti a doplnit tak systém podlahového vytápění. Nespornou výhodou je, že se jedná o architektonicky čisté řešení, kdy není narušen celkový vzhled domu.

Dále architekti rádi pracují s využitím tzv. šedé vody, kdy jsou na pozemku umístěny velké akumulační nádrže pro retenci odpadních a dešťových vod, většinou přívalových, které dopouští ze studny nebo vrtu a následně vrací vodu do objektu. Vyčištěná z vlastní úpravny se pak nejčastěji používá na splachování toalet, nebo v pračce či myčce.

Voda může být využita také pro závlahu extenzivních sukulentních zelených střech či fasád. Ty představují nejen atraktivní estetické prvky, ale mají význam především pro své ekologické aspekty. Redukují kolísání teplot i vlhkosti během dne, zvyšují biodiverzitu daného místa, produkují kyslík, zlepšují mikroklima vobjektu. Navíc, pohlcují i hluk z okolí.

Již standardním řešením se také stává fotovoltaika, přičemž díky nejnovějším technologiím nemusí být fotovoltaické panely umístěny pouze na střeše domu, ale fotovoltaické články lze integrovat přímo do skel. Toto řešení bývá využíváno jak na prosklených plochách domu, tak i na zimních zahradách, světlících či jako fasádní obklad. Polotransparentní varianty pak řeší i funkci zastínění.

Nápady, energie a vložené úsilí vedou nejen ke vzniku vysoce komfortního bydlení, ale stávají se součástí příběhu rodiny. Vytvářejí onu pro nezasvěcené oko takřka nepostřehnutelnou nadhodnotu, která proměňuje dům v domov.

Do poloviny roku 2021 nese spoluautorství na projektech společně dvojice architektů Ing. arch. Robert Rais, Ph.D., MBA a Ing. arch. Martin Kareš Ph.D. MBA. V roce 2021 pak ateliér zásadně mění svoji podobu – přechází kompletně pod vedení pana Ing. arch. Martina Kareše Ph.D. MBA a nově působí pod názvem ateliér KAREŠ ARCH.

Zakladatel a vedoucí osobnost ateliéru KAREŠ ARCH Martin Kareš vede ateliér, jenž se zabývá výhradně individuálním rezidenčním bydlením, spolu se svými blízkými kolegy Tomášem Kupským a Janou Hrdličkovou.

Ateliér se opírá o mladý dynamický tým, který postupně obohacují svým přístupem a zkušenostmi noví kolegové, ať už se jedná o oblast projekce, stavební inženýring či samotné architekty.

Jak již bylo řečeno, ateliér KAREŠ ARCH přistupuje ke své tvorbě komplexně. Aby byla jeho díla dokonalá a dotažená do posledního detailu upíná nyní svoji pozornost také dalším směrem, a to do oblasti interiérového designu.

Alfou a omegou ateliéru je a vždy bude architektura. Stavbou domu ale příběh ateliéru nekončí. Cílem architektů je dosáhnout uměleckého přesahu architektury do intimnější oblasti, tedy vepsat citlivě svůj rukopis také do estetiky interiéru. To vše při zachování dostatečného prostoru pro individualitu každého klienta.

Jako dopovězení věty, kterou započal architektonický návrh tak nově vznikají interiéry KAREŠ ARCH interiors, které vdechují jedinečným stavbám život.

 

Stejná filosofie, stejné motto– FUNKCE, PROSTOR, KLIENT.

Nechte se vést...

REELS

KAREŠ ARCH v novém čísle časopisu DolceVita

KAREŠ ARCH v novém čísle časopisu DolceVita

Dokonalá symbióza v magazínu @dolcevitacz. Nezapomeňte si přibalit čtení o architektuře a designu na dovolenou!

KAREŠ ARCH Moderní dům u borovicového háje

KAREŠ ARCH Moderní dům u borovicového háje

Moderní rodinný dům, tiché šumění borovicového háje a skvělá dostupnost do nedalekého města. Tato unikátní atriová vila je ztělesněním hodnot a filozofie našeho ateliéru KAREŠ ARCH: dům jako otevřená náruč v krajině, život v bezprostředním kontaktu s přírodou, exteriér proniká do interiéru skrze velké prosklené plochy.

Křest publikace o úspěšných ženách

Křest publikace o úspěšných ženách

Pár momentů z pozvání na křest publikace o úspěšných ženách Next ženy 2023. Křest se pořádal v Museu Kampa a součástí byla soukromá prohlídka výstavy Ronyho Plesla. Mezi pozvanými nechyběla např. Danuše Nerudová, Tereza Maxová nebo Ivana Tykač.

Next ženy je dlouhodobý projekt advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS zaměřený na celosvětový trend přesunu bohatství do rukou žen, na ženské podnikání a investování.

Pondělní schůzka na výstavě L. Typlta

Pondělní schůzka na výstavě L. Typlta

V pondělí jsme se mezi schůzkami v Praze zastavili na výstavě našeho oblíbeného umělce @lubomir_typlt . Ten nám nejenže zajistil mimořádné otevření Villy Pellé (v pondělí je totiž standardně zavřeno, jak je v galeriích a muzeích zvykem), ale dokonce nás svou výstavou s názvem Levitace osobně provedl. Ještě jednou Lubomírovi děkujeme za nezapomenutelný zážitek!

Současné umění je nedílnou součástí naší architektonické tvorby a tak nás na výstavách a v galeriích můžete potkat častěji. Mít s sebou samotného autora jako průvodce a moci si o jeho díle osobně popovídat je ale něco, co se člověku jen tak nepoštěstí a čeho si velmi vážíme.

Čisté linie. Nadčasovost. Propojení s přírodou.

Funkcionalismus nám učaroval natolik, že jsme se rozhodli jej přenést do současnosti. Moderní technologie mu navíc neskutečně sluší. Přesvědčte se sami.

 

Realizace

Ocenění

Partneři